Karavana Yeni Başlayanlar İçin Tavsiyeler

26 Şubat 2022
Karavana Yeni Başlayanlar İçin Tavsiyeler

Siz de  özgürlük duygusu ile, karavanla seyahat etmeyi düşlüyorsanız bu yazı tam size göre. Çünkü  karavan demek özgürlük demektir. Hiç bir yere  varma  stresinin  olmadığı, müthiş bir seyahat şeklidir   karavan. Gidilecek yerler  bellidir ama asıl olan gönüldeki rotadır. Bu noktadan yola çıkarak size bu yazımızı hazırladık.

 

1-Satın Almak Yerine Önce Karavan Kiralamak

Bir konuya açıklık getirelim. Karavanla deneyimini yaşamak  için hemen  karavan satın almak zorunda değilsiniz. Seyahatinizin kaç gün süreceğine ve kişi sayınıza karar verdikten sonra  kiralama işi yapan bir firmadan karavan kiralayarak bu maceraya başlayabilirsiniz. 3 ve daha az kişi  için 10 m2'lik karavanlar yeterlidir. Aracınızın arkasına bağlayacağınız ve moto karavan modelleri için B sınıfı ehliyet gereklidir. Kiralık karavanlarda; yatak, mutfak, sandalye, TV, bardak, tencere-tabak, ocak, dolaplar, duş ve tuvalet gibi demirbaş ihtiyaçlarını bulunmaktadır.

2-Program Yapmadan Karavan Yolculuğa Çıkmaktan Sakının

Tamam, özgürlük dedik ancak bu maceraya yeni başlıyorsanız planlı ve programlı davranmak , rota belirlemek önemlidir. Elektirk ve su hizmeti veren karavan park ve kamp alanlarını tercih etmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Ülkemizin bir çok ilinde karavanınızı park edip, kamp hizmetlerinden yararlanabileceğiniz alanlar bulununmakta. Uygun ücret karşılığı bu karavan kamp alanlarından istifade edebilirsiniz.

3-İhtiyaç Duyabileceğiniz Karavan Ekipman ve Malzemelerinin Listesini Yapın

Bir karavanda olması gerekenler  dediğimizde öncelikle; uzatma kablosu, çamaşır ipi, birkaç metre tel, fener, alet edevat çantası ve su hortumunun mutlaka bulunması gerektiğini unutmayalım. Karavanımızı park edip yürüyerek gezebileceğimizi düşünürsek yanımıza uyku tulumu, çadır, elektrik ve ateş kaynağı gibi ekipmanları da almamız yararlı olacaktır. Eğer klimamız yoksa bir vantilatör de tedarik edebiliriz. Sinek kovucu ve haşerat giderici spreyler de olmazsa olmazlardan.

4-Karavanınızla Güvenli Yerlerde Park ve Konaklama Yapın

Çevreyi bilmediğiniz bölgelerde konaklama yapacaksanız içinizin rahat olacağı yerleri seçin. Kendinizi ve ailenizi riske atmayın.

5- Karavan Park Yeri Seçerken Gölgenin Önemi

Karavanınızı park ederken önceliklerinizden biri de gölge olmalı. Bu yüzden ağaç gölgelerini tercih edin. Yoksa sıcaktan dolayı pencereyi açmak istediğinizde haşere saldırıları sizi çok rahatsız edecektir. Gölgeli alanlarda ise pencerenizi açmaya daha az ihtiyaç duyarsınız.

6-Elektrik ve Su İhtiyacınızı Unutmayın

Kesinlikle akünüzün ve su deponuzun dolu olduğundan emin olun.

7-Karavancı Dayanışması

Diğer karavancı dostlarımıza selam vermeyi unutmayın J

Sitemizde Ücretsiz İlan Vermek İçin Tıklayınız

 

Tüm Yazılar İçin Tıklayınız...

Haber Yorumları
.yazilim { display: none !important; }